O školce

Mateřská škola je situovaná do jižní okrajové části města Vrchlabí. Leží v rozlehlé zahradě u hlavní silnice. Byla zřízena v roce 1948 v budově bývalé rodinné vily z počátku 20. století. V roce 1952 byla budova zasažena požárem. V roce 1989 byla provedena vnitřní rekonstrukce z důvodu poškození dřevěných podlah dřevokaznou houbou.

V roce 2003 byla mateřská škola připojena  k místní základní škole v jeden právní subjekt s názvem Základní škola Lesní. Od 1. 7. 2007 došlo ke spojení dvou základních a dvou mateřských škol v právní subjekt  Základní škola a mateřská škola Horská. Do centra Vrchlabí je dobré autobusové spojení MHD či linkovými autobusy od Hostinného a Dolní Kalné. Několikrát denně tudy projíždí vlak na trase Vrchlabí - Kunčice a zpět. Mateřská škola je dvoupodlažní podsklepená budova. Kuchyň, jídelna a jedna třída  sídlí  v přízemí, další třída se nachází v prvním patře, ve druhém patře je ložnici starších dětí. Prostory jsou přizpůsobeny provozu předškolního zařízení. Kapacita dvoutřídní školy je padesát dětí. Školu obklopuje veliká zahrada, členitý lesopark poskytující dostatek možností k pohybovým aktivitám dětí. V srpnu 2009 vichřice poničila přes padesát vzrostlých stromů,  byla vysázena část nových. Od roku 2014 se postupně vyměňovaly na zahradě  zahradní prvky za nové, největší byla průlezka loď v r 2016. V létě 2015 byla dokončena výměna oken v celé budově, která započala dva roky předtím. Významnou investicí v roce 2015 byla výměna kotle na pevná paliva za plynový. Od  podzimu roku 2017 můžeme chodit již bez obav na vycházky, u komunikace byl vybudován chodník. Díky šablonám EU  jsme mohli zakoupit interaktivní tabuli, doplnit dětskou knihovnu, zřídit venku pracovní dílničku s nářadím a zakoupit  stavebnice na polytechnickou výchovu. Během let 2018 a 2019 byl vyměněný plot při silnici s novou brankou a bránou. V roce 2020 a 2021 byly na zahradu umístěny lanová pyramida a houpačka hnízdo, ve třídách vyměněny koberce. V horní části zahrady, u budovy školy, byl částečně nahrazen rozbitý asfaltový povrch plastovým hřištěm od firmy 4soft. Pořídili jsme vyvýšený záhonek na drobné pěstitelské práce.

Pokud je kapacita školky naplněna, 15 předškoláků (podle věku od nejstaršího) je umístěno do mateřské školy při základní škole v Lesní ulici, kde je pro ně zřízena jedna menší třída. Její otevření se odvíjí od počtu nově přijatých dětí na další školní rok.