Předvánoční exkurze Rautis Poniklá

26.07.2019

13. a 14. listopadu jsme se vydali na prohlídku malé výrobny perličkových vánočních ozdob v Poniklé. Tato výroba má zde již více než stoletou tradici. Původně se zde z perliček vyráběla bižuterie, ale po příchodu nové tradice zdobení vánočního stromečku skleněnými ozdobami, začali místní skláři navlékat perličky na drátky a tvořit z nich miniaturní napodobeniny věcí, které měli okolo sebe - např. perličkové košíčky, vějířky, konvičky, letadla, lokomotivy a hvězdičky.

Celá výroba probíhá i nadále pouze ručně - foukání perlí do formy, stříbření, barvení, řezání i montáž. Firma Rautis v Poniklé vyrábí tyto tradiční ozdoby dodnes.

Cílem naší exkurze bylo seznámení se s výrobním postupem a výroba vánoční hvězdičky v malé dílničce přímo v prodejním obchůdku závodu. Sami jsme se přesvědčili, že tato práce není jednoduchá a vyžaduje značné soustředění a velkou pozornost.

Samotná prohlídka byla velmi zajímavá, výklad byl spojený s ukázkami výroby. Celou exkurzi jsme ukončili nákupem vánočních ozdob.

Výsledek obrázku pro Rautis Poniklá   Související obrázek  Související obrázek